Turcii îi vor învăța pe moldoveni cum să producă și să vândă roșii

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Un grup de producători de tomate și legume din Republica Moldova vor efectua o vizită în Turcia în luna octombrie, unde vor primi sfaturi legate de cultivarea și vânzarea acestor produse, informează noi.md.

Fermierii se vor familiariza cu tehnologiile avansate de producere și postrecoltare a tomatelor. În special, vizita are drept scop studierea hibrizilor noi de tomate, a tehnologiilor moderne de cultivare a acestora în sere, schemelor de construcție a serelor, a practicilor de recoltare și postrecoltare (prerăcirea, sortarea, ambalarea, depozitarea).

Fermieri turci îi vor învăța pe moldoveni despre practica în domeniul managementul solului și fertilizarea tomatelor în sere, protecția integrată a plantelor, irigarea și conservarea apei, dar și cum să își vândă produsele pe piețele externe.

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE