După o fază de dezvoltare de peste 4 ani şi o perioadă de construcţie de aproximativ un an, compania austriacă Verbund a pus în funcţiune unul din cele mai mari parcuri eoliene onshore din Europa, la Casimcea, în apropierea coastei Mării Negre.
Investiția se ridică la 380 de milioane de euro. Aproximativ jumătate din parcul eolian pe 225 MW este conectat la reţea, alte turbine eoliene urmând să fie conectate până în 2014. Potrivit reprezentanţilor companiei, citați de Agerpres, realizarea următoarei trepte de dezvoltare este planificată pentru începutul anului 2014.
„Energia eoliană este completarea ideală pentru hidroenergie, pe care se concentrează producţia noastră, iar România oferă condiţii cadru bune pentru investiţia noastră”, a declarat directorul general al companiei, Wolfgang Anzengruber.
Casimcea a fost aleasă ca locație pentru crearea parcului eolian datorită condiţiile de vânt favorabile, similare celor de la Marea Nordului din Germania.