apicultura

World Vision doneaza stupi si echipamente apicole pentru 60 de familii din Ialomita

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Fundatia World Vision Romania a donat recent 300 de stupi si echipamente apicole pentru 60 de familii din comunele Manasia, Jilavele, Dridu, Fierbinti si Cosereni (Ialomita), in cadrul unui proiect care are ca scop incurajarea investitiilor în mediul rural pentru dezvoltarea economiei locale.

Astfel, biroul zonal World Vision – Ialomita a donat cate cinci stupi pentru fiecare din cele 60 de familii, participantii la program urmand sa beneficieze si de asistenta tehnica si instruire in tehnologia cresterii albinelor pana in anul 2016.

Valoarea totala a donatiilor se ridica la 49.000 de dolari si au loc in cadrul proiectului economic „Agricultura si dezvoltarea rurala”.

De altfel, cele 60 de familii au beneficiat de o sesiune de instruire, pe 21 si 22 iulie, la singura stupina certificata ANARZ din Slobozia, unde au avut ocazia sa vada un laborator complet de producere a matcilor, cum sunt intretinute acestea pe timp de iarna si multe alte secrete din acest domeniu oferite de apicultori cu experienta din localitate.

„Proiectele economice pe baza donatiilor se deruleaza de aproximativ doi ani in judetul Ialomita prin intermediul World Vision. Pana în prezent, au fost donate, în cadrul altui proiect economic, 560 de capre unui numar de 112 familii din cinci comunitati ialomitene de la începutul anului 2014 si pana în prezent. Obiectivele principale ale donatiilor sunt de a încuraja cresterea veniturilor la nivel de gospodarie pentru micii fermieri, imbunatatirea sanatatii, nutritiei si educatiei copiilor prin cresterea veniturilor familiei, implicarea fermierilor locali în proiectarea si punerea în aplicare a strategiilor de dezvoltare economica locala”, se arata intr-un comunicat de presa al fundatiei, citat de Agerpres.

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE