Cum a evoluat prețul cerealelor pe principalele piețe din România

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Prețul grâului de panificație a crescut ușor pe două dintre piețele reprezentative din România, dar a continuat să scadă în Muntenia, în vreme ce prețul porumbului a scăzut în toate cele trei regiuni.

Astfel, prețul grâului de panificație a urcat în săptămâna a șaptea a anului în curs, comparativ cu săptămâna anterioară, în Banat și Oltenia, la 168,62 de euro/tonă și, respectiv, 179,69 de euro/tonă. În Muntenia, prețul grâului de panificație a continuat să scadă, până la 188,89 de euro/tonă.

Prețul porumbului a înregistrat scăderi pe toate cele trei piețe reprezentative din România. În Banat, prețul porumbului a coborât de la 118,74 de euro/tonă, la 11 februarie, la 115,92 de euro/tonă, la 18 februarie, potrivit celor mai recente date publicate de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR). De asemenea, prețul porumbului s-a diminuat și în Muntenia, de la 149,06 euro/tonă, la 136,73 de euro/tonă.

Nici fermierii din Oltenia nu obțin prețuri mai bune, prețul porumbului coborând la 130,45 de euro/tonă.

În portul Constanța, grâul se vinde cu 237,24 de dolari pe tonă pe 18 februarie.

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE