Prețul cerealelor continuă să scadă. În ce regiuni din România se obțin cele mai mari profituri din vânzarea grâului, porumbului și orzului

Facebook
Twitter

În ciuda producției mari din acest an, fermierii nu vor avea profiturile scontate de pe urma vânzării recoltelor de grâu, porumb sau orz.

Cea mai mare parte a producției de grâu de anul acesta reprezintă grâu de panificație, potrivit oficialilor Ministerului Agriculturii. Prețul grâului de panificație continuă să scadă pe piața internă. Dacă pe 8 octombrie tona se vindea în Banat cu un preț de circa 149,05 de euro, fără TVA, pe 15 octombrie prețul a scăzut la 145,68 de euro, iar pe 22 octombrie varia în jurul a 142,81 euro/tonă, potrivit celor mai recente date publicate de Ministerul Agriculturii.

S-au înregistrat scăderi și în Oltenia, unde prețul grâului de panificație a coborât cu 14 euro în numai o săptămână, de la 155,62 de euro/tonă la 8 octombrie, la 141,08 euro/tonă la 15 octombrie. Pe 22 octombrie, prețul era de 171 de euro/tonă.

În schimb, în Muntenia, prețul grâului de panificație a urcat ușor, de la 165,65 euro/tonă, cât se înregistra pe 8 octombrie, la 167,57 de euro/tonă la 15 octombrie, iar apoi a coborât la 151,25 de euro/tonă la 22 octombrie, potrivit celor mai recente date publicate de Ministerul Agriculturii.

Volatilitatea caracterizează și piața porumbului. Pe 8 octombrie, prețul varia de la 99,95 euro/tonă în Banat, la 119,57 euro/tonă în Muntenia și 119,3 de euro/tonă în Oltenia. O săptămână mai târziu, pe 15 octombrie, prețurile urcaseră la 103 euro/tona de porumb în Banat și 130 de euro/tonă în Muntenia, în vreme ce în Oltenia coborâseră la 115,07 euro/tonă.

Pe 22 octombrie, fermierii din Banat vindeau porumbul, în medie, cu 101,25 de euro/tonă, cei din Muntenia cu 121,68 de euro/tonă, iar cultivatorii din Oltenia cu 119,51 de euro/tonă, potrivit celor mai recente date publicate de Ministerul Agriculturii.

Orzul folosit ca furaj se vindea, în medie, cu 130 de euro/tona, în urmă cu o săptămână. Pe 22 octombrie, prețul a urcat ușor la 131,76 de euro/tona de orz furajer.

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE

RECOMANDĂRI ȘTIRIAGRICOLE